Category
wycieczki-polski
About This Project

 

 

Kraków i Kazimierz od średniowiecza były domem rodzinnym dla tysięcy Żydów. Miasto nadal przesycone jest śladami ich obecności.

 

Podczas tego spaceru odszukamy ślady życia Żydów w dzisiejszym Krakowie. Poznamy tradycje i zwyczaje dawnych mieszkańców żydowskiej dzielnicy, ich radości, legendy i osobiste historie.

Porozmawiamy o Ludziach i Miejscach, którzy i które tworzyli ten świat.

Zwiedzimy Kazimierz – dawną dzielnicę żydowską, gdzie do dziś zachowały się synagogi (kilka z nich to wciąż aktywne świątynie), cmentarze oraz domy krakowskich Żydów. Zobaczymy jak dzisiaj toczy się życie na Kazimierzu, który stał się gwarną dzielnicą ulicznych knajpek i festwiali.

Wejdziemy do synagog i na cmentarz żydowski. Odkryjemy ślady na murach domów i w zaułkach ulic.

 

Opowiemy o tragedii Holokaustu, który zabrał życie 65 tysięcy żydowskich mieszkańców Krakowa i jego okolic. Przejdziemy na teren hitlerowskiego getta w dzielnicy Podgórze i odkryjemy jego zaułki, zobaczymy miejsca związane z Oskarem Schindlerem i krakowianami, którzy ratowali życie Żydów podczas okupacji. Poznamy postać Tadeusza Pankiewicza – polskiego właściciela apteki w getcie krakowskim, który wspólnie ze swoimi pracownicami niósł pomoc i wsparcie mieszkańcom getta.

 

 

 

Czas trwania: 3 – 4 h

Dla kogo: indywidualni zwiedzający, grupy

Trasa: Kazimierz, Podgórze (jako opcja: Kwartał Uniwersytecki czyli dawna dzielnica żydowska w pobliżu Rynku Głównego, Zabłocie z Fabryką Schindlera, teren dawnego niemieckiego obozu pracy w Płaszowie)

Płatne wstępy: Apteka pod Orłem, Synagogi: Remuh/Tempel/Kupa (do wyboru)